Pasívny dom

Čo je to pasívny dom?

Energeticky pasívny dom

EPD čiže energeticky pasívny dom môže mať viac typov definícií. Charakteristiku pasívneho domu zadefinovali v Passive House Institute v nemeckom Darmstadte už v roku 1990.

  • vypočítaná merná potreba tepla na vykurovanie nie je viac ako 15kWh/m2a
  • celková spotreba primárnej energie nie je viac ako 120kWh/m2a
  • hodnota vzduchotesnosti nie je viac ako n=0.6/h. Počas merania blower-door testu s hodnotami pretlaku a podtlaku 50 pascalov

Povedané inak

Princíp energeticky pasívneho domu vychádza z myšlienky tepelne veľmi dobre izolovaného obvodového plášťa objektu bez tepelných mostov, ktorý je vzduchotesne uzavretý s hodnotou n=0.6/h a získavania tepla zo solárnych a vnútorných ziskov. V pasívnom dome je tým pádom potrebné zariadenie na nútené vetranie s rekuperáciou tepla s účinnosťou minimálne 80%.

Jednoducho

Jednoducho ide o dom s tak nízkou potrebou tepla na vykurovanie, že nepotrebuje konvenčné technické spôsoby vykurovania. Najčastejším spôsobom pri bežnej výstavbe je buď podlahové vykurovanie alebo vykurovanie pomocou radiátorov. V pasívnom dome postačujú na prihrievanie telesá s veľmi malými výkonmi. Napr. infrapanely, elektrické podlahové vykurovanie, biokrb a pod. Aj to len v špičkách niekoľko krát v roku počas zimy. Obývaný pasívny dom je sebestačný čo sa týka získavania energie pre komfort.

iepd_logo_2018

Viac informácií o koncepte pasívneho domu môžete nájsť aj na stránkach inštitútu pre energeticky pasívne domy.